A japán társadalom rohamosan elöregszik. A nyugdíjasok unatkoznak és szórakozásból bűnöznek. A többségük nem is először. Az idősekből álló szervezett bűnözés olyan új veszély, amire fel kell készülnie az igazságügyis szerveknek.
Japánban egyre több a 65 évesnél idősebb, vagyis, nyugdíjas korú bűnöző. Az idős zsiványok sokkal agresszívabbak és könyörtelenebbek fiatalabb társaiknál.
Hivatalos adatok szerint a nyugdíjas korú tettesek közül a lebukás utáni két éven belüli visszaeső kétszerese a 29 évesnél fiatalabb korosztálynál. Éppen ezért a börtönbüntetését töltő öregek 70%-a nem először ül.

A statisztikák szerint 2005-ben az összes letartóztatottnak csak 6%-a volt 65 évnél idősebb, 2015-re ez a szám már 20%-ra emelkedett. Összehasonlításképpen: az Egyesült Államokban a letartóztatottaknak csak az 1%-a idős.
Más az arány az elítéltek esetében. Míg a japán börtönökben ülőknek 12%-a nyugdíjkorhatár feletti, az USA-ban csak 3%.
Japánban az öregek törvényszegése többségében bolti lopásban, és más, kisebb fajsúlyú bűnözésben merül ki. Ennek okát társadalomkutatók többek között a magányban, unalomban és az unatkozásban látják.
Mindezek ellenére Japán még mindig a világ egyik legjobb közbiztonságát mondhatja magáénak. A 127 millió lakosú országban tavaly egymillió bűneset történt, míg a feleennyi lakosú Franciaországban 3,7 milliót.
Nakano
Inter Japán Magazin