A Berek József mester vezette Viharsarok BUDO SE Aikido Szakosztálya nyolc évvel ezelőtt már vendégül látta Hiroaki Kobyashi aikido mestert. A hatdanos mester édesapja nyomdokain halad. Járja világot, és segíti az aikido művelőit a fejlődésben. Magyarországon több,mint harminc klub tartozik a Kobayashi DojokEgyesületébe. Zsúfolásig telt sportcsarnok, több, mint kétszáz résztvevő bizonyította Békéscsabán is, hogy sokan elismerik Hiroaki Kobayashi tudását.
– Nyolc évvel ezelőtt találkoztunk Békéscsabán, semmit nem öregedett, semmit nem változott…Emlékszik még erre a látogatására?
– Sajnos annyira már nem emlékszem.
– Akkor is megjegyeztük, hogy könnyű és egyben nehéz egy neves mester fiaként, sőt, szinte küldötteként járni a világot.
– Nagyon élvezem, amit csinálok, úgy hogy ez nem jelent nehézséget a számomra.
– Mennyire önálló az edzéstartásban,és mennyire követi édesapja módszerét?
– Nincs semmifélenyomás édesapám részéről. Magát az aikido-val foglalkozást is én választottam, pedig adódtak más lehetőségek is előttem..
– Oktat puszta kezes és tradicionális fegyveres technikákat is. A mai világban melyiknek van nagyobb szerepe?
– Mind a kettő hozzátartozik az aikido-hoz, így egyiket sem lehet a háttérbe szorítania másik rovására. Itt minden kapcsolódik mindenhez. A kard a puszta kézhez, a bothoz, minden összefügg mindennel.
– Régi ismerősöket oktat. Lát e fejlődést az évek alatt?
– Minden évben jövök Magyarországra, és más instruktorok is jönnek. Látható a fejlődés,és az itteni oktatásom egyikfontos szempontja az, hogy ugyanazt a szintet hozzák az itteni tanítványok, mint amit Japánban megkövetelnek.
– Könnyen tanulnak a magyar aikidosok, vagy ösztökélni kell Őket?
– Őszintén és jól tanulnak!
– Járja a világot,egy évben mennyit tartózkodik Japánban és mennyit külföldön?
– 3-4 hónapot tanítok külföldön, s a többi időt Japánban. Otthon saját dojom van.
– Mennyiben különböznek a japán tanítványok az európai átlagtanítványoktól?-
– Szerintem ugyanolyanok, nem érzek különbséget!
– Igénye le másfajta oktatási módot a nem japán tanítványok oktatása?
– Szerintem nem igényel, ez a másfajtaság eltűnik a dojoba belépéskor. Az etikettet, a sok szabályt, a viselkedést mindenki betartja, és így nagyjából egyformán kezelhetőek az emberek.
– Tavaly Kyotóban több japán aikidos csoportot is megtekinthettem a Butokuden-ben. Nekem úgy tűnt, hogy ott jóval magasabb volt a hölgyek aránya,mint békéscsabai szemináriumon.
– Ez biztosan az itteni edzők hibája!(derültség). A BUDO-n belül az aikido mindig is híres volt arról, hogy magas a gyakorlók között a hölgyek aránya.
– Az év hátralévő részében hogyan alakul a programja?
– Oroszország, Svédország, Kína a további útvonal az év második felében.
– Kérem, fogalmazza, meg,hogy egy laikus kezdőnek miért érdemes egy aikido klubba lejönni?
– Bárki épes elsajátítani. Minden részét,mind a két oldalát a testnek megmozgatja. Nincs versenykényszer, nincsenek versenyek,ez az”izgalom” kimarad belőle. Így nincs lehetőség arra, hogy valaki vereséget szenvedjen. A tanárral úgy lehet gyakorolni,mint egy másik társsal.
A riport elkészítője köszöni Szabó Balázs mester fordítói
segítségét!