Japánban számtalan meleg vizű forrásra épített hagyományos fürdő működik. A japán fürdő egy sajátságos kultúra, amely elsősorban nem a test, hanem a lélek megtisztítására szolgál. Aki próbálta, tapasztalta, milyen mámorító az ellazulás, a felszabadultság érzése.
1500 éve tart a japán onszenek kora
Az onszen tradicionális japán fürdőt jelent. A „vulkáni övön” elhelyezkedő távol-keleti országban a földfelszín alatt igen nagy a vulkáni aktivitás. Itt is, ott is onszenek, vagyis hőforrások törnek a felszínre, ennek köszönhetően a japán fürdőkultúra több, mint ezer éves.
A legrégebbi onszent állítólag már 1500 éve használják.

Milyen a hagyományos fürdő?
Nézzük csak, milyen egy autentikus japán fürdő? A hagyományos módon épült japán fürdőt csakis természetes anyagokból, elsősorban fából és kőből építik. Elképzelhetetlen a modern fürdőépítés anyagainak használata, úgymint a kerámiapadlózatot, és a fali csempeburkolatot.
A fürdőzők számára tágas tereket alakítanak ki és a feng shui szabályai szerint a formákat lekerekítik. Az onszenek több, egyenként más hőfokú meleg vizes medencéből áll. Ezeken a fürdőzők szertartásosan, meghatározott sorrendben haladnak végig.
A vízhőmérséklet általában 40 fok feletti, ami szokatlan lehet azoknak, akik először próbálkoznak a japán fürdővel. Ám a helyiek megszokták és imádják a forró vizes fürdőzést.
A felkelő nap országában rajonganak a természetért. Mint mindenhol, itt is próbálnak természetesnek tűnő környezetet teremteni. A meleg vízben élő tavirózsák virulnak, s a medencék mellett pompás zöld növényzet burjánzik.

Praktikus megoldások
Az onszen bejáratánál kék színű függöny jelzi a férfiak, piros a nők fürdőrészét. A fürdés meztelenül történik. A XIX századig együtt fürödhetett a két nem, ezt később megszüntették, de az utóbbi időkben egyre több helyen visszatérnek a hagyományhoz.
A vendégnek – mint legtöbb japán hagyományos helyen – már a bejáratnál le kell vennie a cipőjét, helyébe egy pár papucsot kap. A tradícionális öltözőben meg kell szabadulni a ruhájától, cserébe mindenki csak egy törölközőt kap, amivel mossa, vagy eltakarja magát.
A medencébe lépés előtt kötelező a tisztálkodás. Aki erről elfeledkezik, figyelmeztetik rá.
A medencék a pihenést és az elmélyülést szolgálják. Jól esik ez egy stresszes munkahelyi nap után. Az ismerősök – de néha ismeretlenek is – felszabadultan beszélgetnek.

Csendesen illik viselkedni
Az ide tartozó etikett szerint elmélázva, vagy csendben beszélgetve illik elütni az időt. Az onszenben nem szokás olvasni, telefonálni, fényképezni pedig tilos!
A forró fürdőzésből ajánlatos lassan felállni, és óvatosan mozogni, nehogy megszédüljünk. Fürdés után előnyös néhány órát várni a zuhannyal, hogy a fürdővíz ásványi anyagai felszívódhassanak.

Egzotikus japán fürdők